Echipa de handbal din Liga Florilor NU va mai fi plătită până nu obțin rezultate
,,Din respect pentru comunitate, suporteri și iubitorii handbalului din județul Bistrița-Năsăud, din cauza rezultatelor sub așteptări ale echipei din Liga Florilor MOL dar și pentru că nu toleram lipsa de implicare și atitudine în joc, la propunerea antrenorului principal și în urma raportului efectuat de acesta, conducerea CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a luat o serie de decizii importante.
S-a decis blocarea plății remuneratiilor către întreaga echipă din Liga Florilor MOL, până când rezultatele vor impune plata performanței.
De asemenea, s-a hotărât ca jucătoarele care nu au respectat și nu vor îndeplini sarcinile tehnico-tactice, indiferent de numele și valoarea acesteia dar și cele care nu vor avea atitudinea demnă de o echipă care își dorește performanță, vor fi trimise pentru a se pregăti și activa în cadrul echipei de Divizia A a clubului nostru sau li se vor rezilia contractele de activitate sportivă.
Gloria 2018 va continua să susțină sportul de performanță și cel de masă atât la nivel de seniori cât și de juniori și copii.
Investim în performanță și cerem performanță!
Eugen V. Cosma, director CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud”, a transmis CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud
Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal

Informații meteo oferite de Meteo.BN

Zonele montane/submontate
  • Ninsori moderate/Viscol intens
Zonele joase < 500 m.alt.
  • Ploi
  • Precipitații mixte moderate
  • ninsori
Zone vizate: tot județul.
Interval: 07.02 / 5:00 – 07.02 / 18:00 .
,,Configurația sinoptică la nivel continental va încuraja începând cu orele dimineții de luni, avansul unor fronturi succesive (cald – rece) către spațiul geografic al țării noastre, aferente unor sisteme de joasă presiune aflate în tranzit la nord-est de acesta.
Astfel, o nouă arie de precipitații se va extinde, cuprinzând tot județul. Acestea vor fi moderate în zonele joase și chiar abundente în zonele de deal, submontane și montane din nordul şi estul județului unde, va ninge și se va depune un strat nou de zăpadă de peste 20 – 25 cm, mai ales pe versanții cu expunere vest-nord-vestică.
Tot aici, vântul se va intensifica cu rafale de 70 – 90 km/h, viscolind și spulberând puternic zăpada, vizibilitatea reducându-se, în asemenea condiții spre 0.
În zonele joase (în general de sub 500 m. alt.), în orele dimineții vor fi precipitații mixte moderate, ploi și lapovițe. Cantitățile de apă acumulate situându-se în general între 15 si 20 l/mp. Începând din orele amiezei, treptat, ploile se vor transforma în lapovițe și ninsori. Astfel până în orele serii este posibilă şi aici o depunere nouă de local 5 – 10 cm. Tot aici riscul de polei este foarte ridicat, se impune vigilență ridicată pe toate şoselele de joasă altitudine!
Nivelul altitudinal al ninsorilor în primele ore ale zilei este încă în discuție, însă pentru acest aspect revin cu update-uri! Este posibil ca, în loc de ploi să avem lapoviţe si la 350 – 400 m, însă vedem…”, a transmis Meteo.BN.
1-10-300x209 Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal 2-7-300x226 Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal
3-8-300x279 Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal 4-4-300x268 Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal
Situație epidemiologică în Bistrița-Năsăud
La nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost raportate următoarele date referitoare la situația epidemiologică privind îmbolnăvirea cu COVID-19:
  • 25.662 cazuri confirmate de COVID-19;
  • 1.065 decese înregistrate în Corona-Forms;
  • 633 persoane în carantină;
  • 115 persoane izolate în spital, 1.458 izolate la domiciliu;
  • 387 teste efectuate (139 RT PCR și 248 teste rapide) dintre care 88 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.

Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:

  • Vaccin administrat până în prezent: 204.704 doze;
  • 94 de persoane vaccinate ieri, 05.02.2022 (13 cu doza 1, 38 cu doza 2 și 43 cu doza 3);
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 106.972;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 106.635;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 27.859.
  • 48 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

1-9-680x1024 Situație epidemiologică în Bistrița-Năsăud

COVID-19 în Bistrița-Năsăud: Rata de infectare în județ a depășit 11 la mie

În ultimele 24 de ore, la nivel național au fost înregistrate 28.921 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2855 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.922 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

La nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost raportate următoarele date referitoare la situația epidemiologică privind îmbolnăvirea cu COVID-19:
  • 25.364 cazuri confirmate de COVID-19;
  • 1.062 decese înregistrate în Corona-Forms;
  • 715 persoane în carantină;
  • 111 persoane izolate în spital, 1.554 izolate la domiciliu;
  • 896 teste efectuate (232 RT PCR și 664 teste rapide) dintre care 166 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:
  • Vaccin administrat până în prezent: 204.610 doze;
  • 186 de persoane vaccinate ieri, 04.02.2022 (41 cu doza 1, 69 cu doza 2 și 76 cu doza 3);
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 106.960;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 106.597;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 27.816.
  • 48 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

1-8-721x1024 COVID-19 în Bistrița-Năsăud: Rata de infectare în județ a depășit 11 la mie

S-a votat bugetul orașului Năsăud pentru anul 2022
,,Astăzi în cadrul ședinței de Consiliul Local s-a votat bugetul orașului nostru pentru anul 2022. Țin să le mulțumesc consilierilor locali care au susținut în unanimitate proiectul de aprobare a modului în care se vor investi banii comunității în anul în curs. Acest lucru confirmă seriozitatea cu care întreaga echipă a Primăriei abordează gestionarea fondurilor de care dispunem pentru soluționarea unui număr cât mai mare de provocări.
La fel ca în cazul oricărei familii de gospodari în care planurile pentru viitor se hotărăsc în funcție de bugetul și resursele disponibile și în cadrul primăriei se procedează asemănător: în urma unei analize complexe, fiecare departament completează un raport cu privire la necesitățile pe care le are. În funcție de obiective și mai ales de problemele care necesită implicare urgentă, primarul și viceprimarul, alături de contabilul-șef și consilierii locali, alocă sume disponbile fiecărui sector de activitate. Aceștia, în colaborare cu șefii de departamente, prioritizează distribuția bugetului astfel încât să asigure buna funcționare a administrației locale și implicit a orașului.
Cele mai multe dintre frustrările cetățenilor apar atunci când nu reușesc să empatizeze cu toate problemele orașului, nu doar cele din imediata proximitate. Din cauză că bugetul local este limitat suntem nevoiți să punem în așteptare lucrări foarte importante în detrimentul unor probleme urgente.
Cu puțină compasiune și empatie multe dintre deciziile pe care le luăm ar fi mai ușor de înțeles. De exemplu: nici nu am stat pe gânduri când a fost vorba de alocarea de fonduri pentru schimbarea întregii rețele electrice a Spitalului Orășenesc în detrimentul reabilitării trotuarului de pe strada Bistriței. Oricât de mult îmi displace să văd de fiecare dată când merg la Bistrița starea deplorabilă a trotuarului respectiv, sunt mult mai împăcat cu gândul că spitalul din Năsăud este în siguranța în ceea ce privește rețeaua electrică. Totuși, asta nu înseamnă că uităm cu totul de trotuarul problemă. Drept dovadă, anul acesta am alocat bani în buget pentru reabilitarea lui.
Avem nevoie de sprijinul și încrederea dumneavoastră!
Avem nevoie să fiți cât se poate de încrezători în puterea noastră de a gestiona resursele limitate ale orașului în cel mai chibzuit mod posibil. Și chiar dacă rezolvarea la problema sesizată nu vine întotdeauna imediat, vrem să conștientizați că imediat ce bugetul și resursele ne vor permite ne vom strădui să găsim soluție la fiecare problemă sesizată.
Alăturat acestei postări avem o prezentare cât s-a putut de simplă a structurii Bugetului Local. Se pot observa sursele de venituri ale Primăriei Năsăud, raportul dintre bugetul cu cheltuielile de personal și bugetul de investiții, dar și evoluția bugetului din ultimii 5 ani.
Vă mulțumesc încă o dată pentru răbdare și încredere!
Doar împreună, cu solidaritate, răbdare și implicare, putem crește comunitatea și dezvolta orașul!
PS. În următoarea postare o să vă prezint principalele obiective de investiții pentru acest an!”, a transmis Dorin Vlașin.
1-7-300x230 S-a votat bugetul orașului Năsăud pentru anul 2022 2-6-300x232 S-a votat bugetul orașului Năsăud pentru anul 2022 3-7-300x232 S-a votat bugetul orașului Năsăud pentru anul 2022

(VIDEO) Gabi Mureșianu a fost agresat de Runcan Viorel, fiul primarului din Nimigea

O scenă de-a dreptul cumplită a fost surprinsă pe o cameră de supraveghere dintr-un service auto din comuna Nimigea. În imagini, Runcan Viorel, fiul primarului din Nimigea este surprins în timp ce îl agresează fizic pe Gabi Mureșianu, consilier local PNL și candidatul PNL la alegerile pentru Primărie, din 2020. Conflictul a avut loc în seara de 31 ianuarie în jurul orei 18:00.

În videoclip se observă faptul că cei doi au o discuție mai aprinsă, iar la un moment dat, Runcan Viorel îl lovește pe Gabi Mureșianu. După care, Runcan Viorel ia o șurubelniță și îl amenință cu moartea. Motivul conflictului ar fi unul de natură politică, când la alegerile pentru Primăria Nimigea din 2020, Gabi Mureșianu a fost contracandidatul lui Mircea Runcan (PSD). Deși Mircea Runcan a câștigat primăria, au rămas reminisciențe politice.

Sala de sport și sălile de clasă de la Școala Gimnazială Avram Iancu vor fi reabilitate și modernizate

Primăria municipiului Bistrița organizează procedura de elaborare a expertizei tehnice și a auditului energetic pentru obiectivul de investiţii: 𝑅𝑒𝑎𝑏𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑚𝑜𝑑𝑒𝑟𝑛𝑖𝑧𝑎𝑟𝑒 𝑆̦𝑐𝑜𝑎𝑙𝑎 𝐺𝑖𝑚𝑛𝑎𝑧𝑖𝑎𝑙𝑎̆ 𝐴𝑣𝑟𝑎𝑚 𝐼𝑎𝑛𝑐𝑢, 𝐵𝑖𝑠𝑡𝑟𝑖𝑡̦𝑎” – 𝑐𝑜𝑟𝑝 𝑎𝑡𝑒𝑙𝑖𝑒𝑟 𝑠̦𝑐𝑜𝑎𝑙𝑎̆ (𝑠𝑎̆𝑙𝑖 𝑐𝑙𝑎𝑠𝑎̆) 𝑠̦𝑖 𝑠𝑎𝑙𝑎 𝑑𝑒 𝑠𝑝𝑜𝑟𝑡.

Click aici pentru a afla informații suplimentare.

Doi tineri au intrat într-un bar, au distrus 3 aparate de joc și au furat 1300 de lei

La data de 3 februarie, în urma probatoriului administrat și a cercetărilor efectuate într-un dosar penal de furt, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud au dispus reținerea pentru 24 de ore a doi tineri, bănuiți de comiterea faptei.

Din cercetările efectuate, polițiștii Postului de Poliție Dumitra au stabilit faptul că, în noaptea de 30/31 ianuarie, doi tineri de 20, respectiv 28 de ani, ambii din Dumitra ar fi pătruns în incinta unui bar din localitate, unde ar fi distrus 3 aparate de jocuri de noroc și ar fi sustras suma de 1300 lei. Prejudiciul total cauzat a fost estimat ca fiind 65.000 lei.

Cei doi au fost depistați, duși la audieri și reținuți pentru 24 de ore. În cursul zilei de astăzi, vor fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud în vederea dispunerii unei măsuri preventive.

Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud, în vederea documentării faptei sub toate aspectele ei.

Acțiuni pentru prevenirea accidentelor: 97 de amenzi, 5 permise reținute, 4 certificate de înmatriculare retrase

Din analizele efectuate la nivel județean, pe linie rutieră, în anul 2021, a rezultat faptul că principalele cauze generatoare de accidente rutiere sunt:

  • abaterile săvârșite de bicicliști;
  • viteza excesivă;
  • nerespectarea distanței în mers;
  • neacordarea de prioritate vehiculelor.

Ca și cauză concurentă rămâne alcoolul, iar în urma acțiunilor preventive desfășurate, în anul 2021 au fost constatate 286 de infracțiuni de conducere sub influența băuturilor alcoolice.

În acest context, la data de 3 februarie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Beclean au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor produse pe fondul consumului de alcool și a nerespectării regulilor de circulație, pe raza de competență. Astfel, în cadrul controalelor efectuate, polițiștii rutieri au efectuat testări cu aparatul etilotest, nefiind depistați conducători auto aflași sub influența alcoolului. Totodată, pentru prevenirea accidentelor produse pe fondul vitezei, polițiștii rutieri au acționat cu aparatele radar din dotare.

Acțiunile au vizat atât conducătorii auto, cât și bicicliștii și pietonii, iar pentru abaterile constatate în trafic, polițiștii au aplicat 97 de sancțiuni contravenționale la regimul rutier și 4 sancțiuni pentru nerespectarea Legii 55/2020. Cuantumul total al sancțiunilor aplicate este de 22.040 lei.

Ca măsuri complementare, polițiștii au reținut 5 permise de conducere pentru încălcarea regimului legal de viteză, 1 pentru încălcarea prevederilor privind depășirea și 1 pentru neacordare de prioritate autoturismelor. Totodată, au mai fost retrase 4 certificate de înmatriculare.