Informare meteo: Ninsori moderate și viscol intens în zonele montane/submontane și de deal
Informații meteo oferite de Meteo.BN
- Ninsori moderate/Viscol intens
- Ploi
- Precipitații mixte moderate
- ninsori


Situație epidemiologică în Bistrița-Năsăud
- 25.662 cazuri confirmate de COVID-19;
- 1.065 decese înregistrate în Corona-Forms;
- 633 persoane în carantină;
- 115 persoane izolate în spital, 1.458 izolate la domiciliu;
- 387 teste efectuate (139 RT PCR și 248 teste rapide) dintre care 88 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:
- Vaccin administrat până în prezent: 204.704 doze;
- 94 de persoane vaccinate ieri, 05.02.2022 (13 cu doza 1, 38 cu doza 2 și 43 cu doza 3);
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 106.972;
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 106.635;
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 27.859.
- 48 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

Pompierii militari au intervenit în Bistrița pentru a îndepărta țurțurii de gheață de pe blocuri (FOTO)
Pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița intervin pe strada Intrarea Violetelor din municipiul Bistrița cu autospeciala de interventie la înălțime pentru indepartarea turturilor de gheață formați in zona acoperișului blocului care prezintă riscul prăbușirii punând în pericol trecătorii.

COVID-19 în Bistrița-Năsăud: Rata de infectare în județ a depășit 11 la mie
În ultimele 24 de ore, la nivel național au fost înregistrate 28.921 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2855 mai puțin decât în ziua anterioară. 2.922 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.
- 25.364 cazuri confirmate de COVID-19;
- 1.062 decese înregistrate în Corona-Forms;
- 715 persoane în carantină;
- 111 persoane izolate în spital, 1.554 izolate la domiciliu;
- 896 teste efectuate (232 RT PCR și 664 teste rapide) dintre care 166 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
- Vaccin administrat până în prezent: 204.610 doze;
- 186 de persoane vaccinate ieri, 04.02.2022 (41 cu doza 1, 69 cu doza 2 și 76 cu doza 3);
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 106.960;
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 106.597;
- Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 27.816.
- 48 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

S-a votat bugetul orașului Năsăud pentru anul 2022

(VIDEO) Gabi Mureșianu a fost agresat de Runcan Viorel, fiul primarului din Nimigea
O scenă de-a dreptul cumplită a fost surprinsă pe o cameră de supraveghere dintr-un service auto din comuna Nimigea. În imagini, Runcan Viorel, fiul primarului din Nimigea este surprins în timp ce îl agresează fizic pe Gabi Mureșianu, consilier local PNL și candidatul PNL la alegerile pentru Primărie, din 2020. Conflictul a avut loc în seara de 31 ianuarie în jurul orei 18:00.
În videoclip se observă faptul că cei doi au o discuție mai aprinsă, iar la un moment dat, Runcan Viorel îl lovește pe Gabi Mureșianu. După care, Runcan Viorel ia o șurubelniță și îl amenință cu moartea. Motivul conflictului ar fi unul de natură politică, când la alegerile pentru Primăria Nimigea din 2020, Gabi Mureșianu a fost contracandidatul lui Mircea Runcan (PSD). Deși Mircea Runcan a câștigat primăria, au rămas reminisciențe politice.
Sala de sport și sălile de clasă de la Școala Gimnazială Avram Iancu vor fi reabilitate și modernizate
Primăria municipiului Bistrița organizează procedura de elaborare a expertizei tehnice și a auditului energetic pentru obiectivul de investiţii: 𝑅𝑒𝑎𝑏𝑖𝑙𝑖𝑡𝑎𝑟𝑒 𝑠̦𝑖 𝑚𝑜𝑑𝑒𝑟𝑛𝑖𝑧𝑎𝑟𝑒 𝑆̦𝑐𝑜𝑎𝑙𝑎 𝐺𝑖𝑚𝑛𝑎𝑧𝑖𝑎𝑙𝑎̆ 𝐴𝑣𝑟𝑎𝑚 𝐼𝑎𝑛𝑐𝑢, 𝐵𝑖𝑠𝑡𝑟𝑖𝑡̦𝑎” – 𝑐𝑜𝑟𝑝 𝑎𝑡𝑒𝑙𝑖𝑒𝑟 𝑠̦𝑐𝑜𝑎𝑙𝑎̆ (𝑠𝑎̆𝑙𝑖 𝑐𝑙𝑎𝑠𝑎̆) 𝑠̦𝑖 𝑠𝑎𝑙𝑎 𝑑𝑒 𝑠𝑝𝑜𝑟𝑡.
Click aici pentru a afla informații suplimentare.
Doi tineri au intrat într-un bar, au distrus 3 aparate de joc și au furat 1300 de lei
La data de 3 februarie, în urma probatoriului administrat și a cercetărilor efectuate într-un dosar penal de furt, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud au dispus reținerea pentru 24 de ore a doi tineri, bănuiți de comiterea faptei.
Din cercetările efectuate, polițiștii Postului de Poliție Dumitra au stabilit faptul că, în noaptea de 30/31 ianuarie, doi tineri de 20, respectiv 28 de ani, ambii din Dumitra ar fi pătruns în incinta unui bar din localitate, unde ar fi distrus 3 aparate de jocuri de noroc și ar fi sustras suma de 1300 lei. Prejudiciul total cauzat a fost estimat ca fiind 65.000 lei.
Cei doi au fost depistați, duși la audieri și reținuți pentru 24 de ore. În cursul zilei de astăzi, vor fi prezentați Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud în vederea dispunerii unei măsuri preventive.
Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud, în vederea documentării faptei sub toate aspectele ei.
Acțiuni pentru prevenirea accidentelor: 97 de amenzi, 5 permise reținute, 4 certificate de înmatriculare retrase
Din analizele efectuate la nivel județean, pe linie rutieră, în anul 2021, a rezultat faptul că principalele cauze generatoare de accidente rutiere sunt:
- abaterile săvârșite de bicicliști;
- viteza excesivă;
- nerespectarea distanței în mers;
- neacordarea de prioritate vehiculelor.
Ca și cauză concurentă rămâne alcoolul, iar în urma acțiunilor preventive desfășurate, în anul 2021 au fost constatate 286 de infracțiuni de conducere sub influența băuturilor alcoolice.
În acest context, la data de 3 februarie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Beclean au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor produse pe fondul consumului de alcool și a nerespectării regulilor de circulație, pe raza de competență. Astfel, în cadrul controalelor efectuate, polițiștii rutieri au efectuat testări cu aparatul etilotest, nefiind depistați conducători auto aflași sub influența alcoolului. Totodată, pentru prevenirea accidentelor produse pe fondul vitezei, polițiștii rutieri au acționat cu aparatele radar din dotare.
Acțiunile au vizat atât conducătorii auto, cât și bicicliștii și pietonii, iar pentru abaterile constatate în trafic, polițiștii au aplicat 97 de sancțiuni contravenționale la regimul rutier și 4 sancțiuni pentru nerespectarea Legii 55/2020. Cuantumul total al sancțiunilor aplicate este de 22.040 lei.
Ca măsuri complementare, polițiștii au reținut 5 permise de conducere pentru încălcarea regimului legal de viteză, 1 pentru încălcarea prevederilor privind depășirea și 1 pentru neacordare de prioritate autoturismelor. Totodată, au mai fost retrase 4 certificate de înmatriculare.
