RODNA: Expoziția „Flori de piatră la Rodna” și lansarea ,,Cărții diamantelor”

Sub egida Consiliului Judeţean Bistriţa- Năsăud , a Complexului Muzeal Bistriţa – Năsăud, Muzeul Etnografic şi al Mineritului Rodna , organizează vineri , 20 octombrie 2023, ora 14:00 expoziția „Flori de piatră la Rodna” și lansare de carte „Cartea diamantelor” a autorului Lucian Ion.

Expoziția aduce în atenția publicului vizitator, exponate din patrimoniul mineralogic și petrografic din bazinul minier Valea Vinului , Cobășel, Valea Blaznei.
Frumusețea mineralelor a atras atenția oamenilor din toate timpurile. Primele însemnări despre colecționarea mineralelor apar din secolul al XIV-lea în arhivele unor familii de nobili și sunt menționate ca parte a unor colecții de rarități.
În secolul al XVIII-lea , pe lângă nobili , sunt menționați și alți colecționari de minerale, în special cei din localitățile miniere.
Rodna este renumită pentru frumusețea mineralelor apărute de-a lungul anilor. Primele studii despre eșantioanele din Rodna apar în anul 1877, în revistele de specialitate, articolele fiind semnate de renumitul Krenner J., mineralog de renume mondial al vremii.
Mineralele prezentate (flori de piatră), fac parte din secția muzeului și din colecții particulare .
Lucian Ion autorul cărții ”Cartea Diamantelor” de profesie inginer geolog, absolvent al facultaţii de geologie din cadrul Universităţi Bucureşti, promoţia 1969.
După terminarea facultăţii lucrează în cadrul I.P.E.G Cluj ca inginer geolog, fiind detaşat în mai multe centre miniere din ţară dar şi din străinătate, unde a ocupat mai multe funcţii, efectuând atât muncă de teren cât şi de birou. La secţia Rodna a lucrat între anii 1978-1989.
Pasionat de munca sa, de bogăţia şi frumuseţea locurilor din zonele în care a activat ca geolog, l-a inspirat să scrie mai multe cărţi în care se regăsesc o parte din însemnările personale, dar şi din cercetările şi descoperirile pe care le-a facut împreună cu echipa sa de prospecţiuni I.P.E.G Cluj. Din lucrările publicate menţionăm: Cautători de aur din Carpaţi – 2007, Zăcăminte strategice vol I -2013, Vol II- 2015 , Vol III şi IV – 2020, Geologi români la Palmira -2018, Aur şi telur la Baia de Arieş. Proiectul Silvanit -2020, Mistere geologice din Regiunea Rodna 2021, Celebra Roşie Montană – 2021, Districtul Zlatna-Valea Almaşului – 2021, Profeţii geologice -2021, Telurul talismanul geologilor -2022, Aurul din Bucium -2020. Cea mai strălucitoare și mai dură piatră de pe Pământ este diamantul și istoria lui este fantastică, iar cele mai semnificative aspecte din cercetarea și extracția este prezentată în lucrarea ,,Cartea diamantelor”. Vă așteptăm cu drag!, a declarat muzeograful Floare Grapini.
Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați!

Astăzi, 5 octombrie, se aniversează 22 de ani de la înființarea Jandarmeriei Montane. Cu acest prilej s-a lansat campania intitulată sugestiv Echipa Munților Curați, care presupune organizarea unor actiuni de ecologizare în zone montane.

La nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud jandarmii montani din cadrul posturilor montane Rodna, Piatra-Fântânele și Colibița s-au alăturat acestui demers prin ecologizarea unor zone din aria de competență pentru a oferi un model privind protejarea mediului înconjurător! Cea mai recentă acțiune dedicată protejării mediului înconjurător la care au participat jandarmii montani pe raza județului Bistrița-Năsăud a fost în data de 16 septembrie 2023, în cadrul Programului Let s do it România, transmite Georgeta Cășvan, purtător de cuvânt al IJJ Bistrița-Năsăud.

Jandarmeria montană este structura specializată a Jandarmeriei Române care execută misiuni de menţinere a ordinii publice în staţiunile montane şi pe traseele turistice pentru a acţiona în sprijinul cetăţenilor, la nevoie.
Aceștia previn şi combat fenomenul infracţional şi contravenţional din zona de responsabilitate, îndrumă, informează şi acordă asistenţă turiştilor şi persoanelor aflate în dificultate în zona montană, asigură ordinea publică cu prilejul desfăşurării unor spectacole, concerte sau concursuri în zona staţiunilor montane.

j6-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați! j5-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați! j4-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați! j3-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați! j2-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați! j1-300x225 Jandarmeria Montană – Echipa Munților Curați!

Jandarmii montani cunosc permanent starea traseelor turistice pentru informarea turiştilor în vederea evitării accidentelor şi altor evenimente negative.

Execută acţiuni în cooperare cu formaţiunile Salvamont de căutare, descoperire, identificare şi salvare a persoanelor care au suferit accidente, acordarea măsurilor de prim-ajutor precum şi transportul persoanelor la cea mai apropiată unitate sanitară. De asemenea, participă împreună cu organele specializate ale Romsilva la măsuri de protecţie a florei, faunei, prevenirea şi combaterea braconajului şi a infracţiunilor săvârşite la regimul silvic.

RODNA: S-a turnat primul strat de asfalt pe o porțiune a drumului Rodna-Valea Mare
Reluăm seria veștilor bune prin demararea contractului de ranforsare DN17 D, Rodna-Valea Mare, care însumează 14 km, transmite Radu Moldovan, președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud.
e6-225x300 RODNA: S-a turnat primul strat de asfalt pe o porțiune a drumului Rodna-Valea Mare e4-225x300 RODNA: S-a turnat primul strat de asfalt pe o porțiune a drumului Rodna-Valea Mare
Astăzi s-a turnat primul strat de asfalt pe primii 3,5 km.
e3-225x300 RODNA: S-a turnat primul strat de asfalt pe o porțiune a drumului Rodna-Valea Mare e2-225x300 RODNA: S-a turnat primul strat de asfalt pe o porțiune a drumului Rodna-Valea Mare
Până la finalul lunii octombrie, se va merge pe drum bun și pe acest tronson, mai precizează Radu Moldovan.
RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate
Dragii mei, în urma solicitărilor primite de la gospodarii din Rodna, drumurile agricole pentru care s-au făcut solicitări au fost reparate.
r11-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r9-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r8-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r7-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r2-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r3-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r4-300x225 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r5-225x300 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate r6-300x225 RODNA: Drumurile agricole distruse de inundații au fost reparate în totalitate
Astfel drumurile agricole Toaca- Poiana -Beneș, Secuiul ,Rogoaza,Valea Marte-Dealu Feurului-Prislop,Valea Poienii sunt finalizate, iar gospodarii pot să își aducă în siguranță recoltele în această toamnă.
RODNA: Vineri va avea loc vernisajul expoziției de pictură ,,Trei Naivi” la Muzeul Etnografic și al Mineritului

Vineri, 8 septembrie, ora 12, sub egida Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și a Complexului Muzeal Bistrița-Năsăud, Muzeul Etnografic și al Mineritului Rodna, organizează vernisajul expoziției de pictură „Trei Naivi”. Evenimentul reunește lucrări provenind din colecția muzeului și din colecții particulare, semnate de Clementina Domide, Ștefania Vaida și Mihai Cherecheș.

Arta naivă, formă estetică de materializare și exprimare a frumosului din lumea reală și imaginară, are calitatea de a transforma obișnuitul în file de poveste. Tablourile prezentate publicului narează, cu ajutorul penelului celor trei artiști expozanți, realitatea adulților simplificată și îmbogățită de o atmosferă jovială, luminoasă, menită a ne descreți frunțile. Conceptul transfigurării realității nu este, cu certitudine, unic în lumea artei. Cred, însă, că lucrările reprezentative pentru acest stil sunt singurele care te determină să zâmbești spontan, nedisimulat! Recunoscută și adesea imitată tocmai pentru simplitatea și sinceritatea ei copilăroasă, arta naivă prezintă creații apreciate din unghiuri diferite: fie ca expresie involuntară a inocenței proprie copiilor și neprofesioniștilor, autentici în demersul lor creativ, fie ca expresie deliberată de trăire empatică, sinceră, pură a sentimentului comuniunii originale cu natura sau cu supranaturalul. Pentru că da, viața la țară, frumusețea locurilor, tradițiile și obiceiurile reprezintă surse inepuizabile de inspirație pentru pictorii naivi, iubitori de artă și frumos, transmite Floare Grapini, muzeograf.

Expoziția va rămâne deschisă publicului în perioada 08 septembrie-29 septembrie 2023.

 

 

 

(VIDEO) RODNA: Străzile s-au transformat în râuri în urma unei ruperi de nori

Dacă ieri România s-a topit, canicula făcând aerul greu de respirat, aseară meteorologii au emis cod roșu de inundații în mai multe localități din Bistrița-Năsăud. În comuna Rodna străzile au fost acoperite de ape și nămol, în urma unei ruperi de nori.

Au intervenit două echipaje de pompieri militari de la Secția de Pompieri Năsăud și Stația de Pompieri Sângeorz-Băi, cu două motopompe, și CLSU Rodna.

Primarul comunei Rodna, Valentin Grapini, a declarat:

 

Au fost inundate șase gospodării (beciuri și curți), a anunțat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. Ieri, meteorologii au emis cod roșu pentru orașul Sângeorz-Băi, comunele Maieru și Rodna între orele 16.40 – 17.30.

(VIDEO) Jandarmii montani din Rodna au arborat drapelul pe cel mai înalt vârf muntos din județul Bistrița-Năsăud

26 iunie este Ziua Drapelului Naţional, simbol al identităţii şi unităţii noastre naţionale, prilej de a onora memoria înaintaşilor noştri şi de a aduce un omagiu celor care s-au sacrificat în trecut pentru naţiunea română.

j2-300x225 (VIDEO) Jandarmii montani din Rodna au arborat drapelul pe cel mai înalt vârf muntos din județul Bistrița-Năsăud j3-225x300 (VIDEO) Jandarmii montani din Rodna au arborat drapelul pe cel mai înalt vârf muntos din județul Bistrița-Năsăud

 

Să-i cinstim și să-i prețuim așa cum se cuvine! Pentru a marca această zi, jandarmii montani Rodna au arborat steagul României pe cel mai înalt vârf din județul Bistrița-Năsăud, Vf. Ineu – 2.279 m altitudine, a declarat Georgeta Cășvan, purtător de cuvânt al IJJ Bistrița-Năsăud.

RODNA: Noi măsurători pentru cadastrare

Începând din această săptămână se fac măsurători pentru cadastrarea sectorului 36 ( de la pod Hrișcă spre centru pe partea stângă, până la fostul Club al Elevilor).

Vă rugăm ca în perioada următoare unul din membrii familiei să fie acasă, pentru a putea identifica terenul. Vă mulțumim!, transmite primarul comunei Rodna, Valentin Grapini.

Pentru detalii: Aurel Moroșan 0767392429

RODNA: Primăria a dat startul ecologizării râului Someș

Se lucrează cu 25 de persoane și Serviciul de Salubrizare al primăriei Rodna.

WhatsApp-Image-2023-06-17-at-10.08.24-225x300 RODNA: Primăria a dat startul ecologizării râului Someș WhatsApp-Image-2023-06-17-at-10.08.06-225x300 RODNA: Primăria a dat startul ecologizării râului Someș WhatsApp-Image-2023-06-17-at-10.07.48-225x300 RODNA: Primăria a dat startul ecologizării râului Someș WhatsApp-Image-2023-06-17-at-10.07.11-225x300 RODNA: Primăria a dat startul ecologizării râului Someș

Depozitarea și aruncarea deșeurilor pe malurile râurilor este ilegală.Venim cu rugămintea către dumneavoastră să păstrați curățenia pentru a evita aplicarea amenzilor în vigoare. În fiecare an ne confruntăm cu asemenea evenimente, iar păstrarea curățeniei ține de noi toți. Vă mulțumim pentru înțelegere și colaborare!, este mesajul transmis de Valentin Grapini, primarul comunei Rodna.

Sprijin acordat de către jandarmii montani Rodna unui bărbat de 42 de ani care și-a pierdut cunoștința

Jandarmii montani Rodna au intervenit, pe Valea Anieșului, în sprijinul unui bărbat care în urma unei căzături s-a lovit la cap, dupa care și-a pierdut cunoștința.

Bărbatul prezenta un traumatism cranio-cerebral, cu pierdere temporară a stării de conștientă și incoerență în vorbire. Jandarmii montani i-au acordat primul ajutor și l-au transportat la sediul Ambulanței Maieru, a declarat Georgeta Cășvan, purtător de cuvânt al IJJ Bistrița-Năsăud.

Acesta a fost predat în siguranță și transportat ulterior la Spitalul din orașul Năsăud.