Bogdan Ivan Gruia: ,,Sunt mii de oameni care au nevoie de ajutor și mii de oameni care vor să ajute!”

,,Sunt mii de oameni care au nevoie de ajutor și mii de oameni care vor să ajute!

Am creat cu alți voluntari grupul deschis “Bistrița-Năsăud sprijină refugiații din Ucraina” unde pot intra toți oamenii de bine, ONG-uri și companii!

Aici puteți scrie toate unitățile de cazare pe care le puteți pune la dispoziție, mijloace de transport sau altă formă de ajutor pentru refugiați!

Până acum am discutat cu preoți și refugiați români din regiunea Cernăuți, cu voluntari care pun microbuze la dispoziție pentru ei și vom comunica pe grup exact câți oameni vor veni spre județul nostru și ce nevoi au.

Sunt în legătură permanentă cu autoritățile române de la vămile Siret și Sighet și vom informa în timp real ce nevoi au oamenii!

Avem un număr de telefon deschis permanent la Asociația #ÎmparteBucurie, +40752562088

Doamne ajuta”, a transmis Bogdan Ivan Gruia.

Comuna Târlișua va oferi ajutor familiilor și persoanelor refugiate din Ucraina

,,Având în vedere situația din Ucraina și faptul că foarte multe familii și persoane vulnerabile sunt nevoite să fugă din calea războiului, avem intenția ca, la nivel de comunitate, să strângem ajutoare iar după ce ne vom consulta și cu autoritățile județene să ne îndreptăm unde este cea mai mare nevoie.

 

Împreună cu Consiliului local, colegii din primărie și cu sprijinul reprezentanților bisericilor vom avea o discuție pentru realizarea unui plan de măsuri în acest context, urmând să vă anunțăm dacă și sub ce formă vom aduna ajutoare. De asemenea, o să vă aducem la cunoștintă dacă va fi nevoie să punem la dispoziție spații de cazare pentru cei care și-au părăsit țara.

 

Vă mulțumesc de pe acum celor care veți manifesta disponibilitatea pentru a da o mână de ajutor, indiferent de modul în care o va face fiecare. Dumnezeu să-i păzească pe toți cei în nevoie!”, a transmis Vlăduț Purja, primarul comunei Târlișua.

La Centrul Cultural Iustin Sohorca din Sîngeorz-Băi se vor aduna alimente și bunuri pentru refugiați

Primăria Sîngeorz-Băi a anunțat că la Centrul Cultural Iustin Sohorca se vor aduna alimente neperisabile, bunuri folositoare pentru refugiații din Ucraina și copiii lor  ,,îmbrăcăminte, pături, lapte praf, apă îmbuteliată, produse de igienă, medicamente, orice credeți că i-ar ajuta să supraviețuiască”

Program colectare bunuri și alimente:

  • Sâmbătă (26.02.2022)
  • Duminică (27.02.2022) între orele 12:00-17:00

Acestea să fie preluate și transportate către aceștia, duminică după-masă.

,,Din păcate ne-am trezit într-o lume nouă, violentă, instabilă, înfricoșătoare, un coșmar devenit realitate, care se apropie de frontierele noastre.

Astăzi trebuie să fim solidari cu ucrainienii, cei care suferă cel mai mult în urma acestui război. Trebuie să reacționăm calm, să fim responsabili și să oferim siguranță celor aflați în nevoie.
Mulți români și-au aratat compasiunea față de poporul ucrainean, astfel că am decis ca și noi, Primăria orașului Sângeorz-Băi să apelăm la toți locuitorii în a ajuta persoanele care au intrat și intră pe teritoriul țării noastre”, a transmis Primăria Sîngeorz-Băi.

Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud: Rata de infectare în județ a scăzut sub 4 la mie

În ultimele 24 de ore, la nivel național au fost înregistrate 7.191 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.783 mai puțin decât în ziua anterioară. 842 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

La nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost raportate următoarele date referitoare la situația epidemiologică privind îmbolnăvirea cu COVID-19:
  • 27.907 cazuri confirmate de COVID-19;
  • 1.093 decese înregistrate în Corona-Forms;
  • 332 persoane în carantină;
  • 46 persoane izolate în spital, 285 izolate la domiciliu;
  • 580 teste efectuate (167 RT PCR și 413 teste rapide) dintre care 104 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:
  • Vaccin administrat până în prezent: 206.483 doze;
  • 108 de persoane vaccinate ieri, 25.02.2022 (25 cu doza 1, 57 cu doza 2 și 26 cu doza 3);
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 107.348;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 107.318;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 28.685;
  • 109 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

 

1-26-675x1024 Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud: Rata de infectare în județ a scăzut sub 4 la mie

Vor fi asigurate alimente și alte produse de subzistență persoanelor refugiate/strămutate pe teritoriul României

Astăzi, 25 februarie 2022, la sediul Ministerului Afacerilor Interne, Departamentul pentru Situații de Urgență și Cancelaria Prim-Ministrului au avut o întâlnire pentru coordonarea integrată a acțiunilor derulate de instituțiile cu atribuții în domeniu, alături de societatea civilă și organizațiile internaționale, în vederea asigurării asistenței umanitare adecvate: alimente sau alte produse necesare de subzistență, precum și servicii de sprijin persoanelor refugiate/strămutate pe teritoriul României.

În vederea organizării eficiente și unitare a întregii misiuni umanitare, în cadrul ședinței de astăzi s-a decis înființarea unui Grup de lucru, la nivel central, dar și a mai multor celule de lucru la nivel teritorial, în zonele aflate în proximitatea punctelor strategice aflate în Nordul și Nord-Estul țării noastre care, în mod integrat vor colabora în scopul alocării eficiente și rapide a resurselor necesare donate sau aflate în rezervele statului persoanelor cu statutul de refugiat/strămutat pe teritoriul țări.

În acest sens, punctele de sprijin teritoriale vor evalua nevoile concrete și vor fi în permanent contact cu grupul de lucru realizat la nivel central, însărcinat cu responsabilitatea de a coordona întreaga activitate.

Facem precizarea ca orice persoană fizică, juridică, organizație care dorește să sprijine această acțiune umanitară să trimită un e-mail la adresa: umanitar.dsu@mai.gov.ro

 

Foto: AP @apnews

Rețetă culinare: Rulouri cu scorțișoară în formă de inimă

Ingrediente pentru umplutura

  •  1 lingura unt
  • 1 lingurita scortisoara
  • 1 lingura zahar

Ingrediente pentru glazura

  •  3 linguri zahar pudra
  • 2 linguri smantana pentru frisca
  • esenta de vanilie

Mod de preparare:

1. Dizolva drojdia in laptele cald si las-o deoparte pentru 10-15 minute. Intr-un recipient incapator pune faina, impreuna cu sarea, zaharul, untul, apa calda si oul, apoi mixeaza.
2 . Incorporeaza drojdia in compozitie, iar cand obtii un aluat, framanta-l cu mana timp de 5 minute, pe un blat presarat cu faina. Pune aluatul obtinut inapoi in castron impreuna cu o lingura de ulei, unge-l bine si asaza o folie de plastic peste si da aluatul la cald pentru o ora.
3. Dupa o ora, intinde aluatul destul de subtire si unge-l cu unt, apoi presara-l cu amestecul obtinut din zahar si scortisoara.
4. Ruleaza aluatul pe lungime pana la jumatatea foii, apoi ruleaza cealalta latura catre centru. Rastoarna aluatul, incat imbinarea dintre cele 2 laterale sa fie in jos si taie rulourile cu scortisoara din 3 in 3 cm.
5. Ia fiecare rulou si deruleaza cate putin din fiecare laterala, alungindu-le in partea de jos pentru a crea forma de inima.
6. Lasa rulourile in forma de inima la crescut pentru inca 30 de minute si apoi coace-le la 180 grade pentru 25-30 de minute, pana devin aurii. In rastimp mixeaza smantana pentru frisca cu zaharul pudra si esenta de vanilie, apoi toarna glazura peste rulourile calde si lasa-le sa se raceasca, conform rețetepractice.ro.

Campanie de informare – ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!” (FOTO)

„Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!” – acesta este doar unul dintre mesajele unei ample campanii de informare destinată elevilor, tinerilor și adulților, la care au participat jandarmi, polițiști, pompieri și reprezentanți ai Serviciului de Telecomunicații Speciale.

IMG-20220225-WA0002-300x138 Campanie de informare - ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!" (FOTO)IMG-20220225-WA0003-300x225 Campanie de informare - ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!" (FOTO)

Oamenii legii s-au întâlnit în această perioadă cu peste 400 de elevi din mediul rural, dar și din municipiul Bistrita, pentru a atrage atenția că apelul neîntemeiat la Numărul Unic pentru Apeluri de Urgență 112 este de natură să aducă prejudicii la nivelul societății și tulburări ale siguranței publice. Aceste prejudicii pot fi foarte grave atât prin natura și amploarea forțelor implicate în luarea măsurilor de investigare, identificare și contracarare (Jandarmeria, Poliția, Pompierii, Serviciul de Telecomunicatii Speciale) cât și prin stările de temere generate în rândul cetățenilor, atât cei direct afectați, cât și întreaga comunitate.

În această perioadă la nivel national, se derulează o campanie de conștientizare, atât în rândul copiilor, tinerilor și al adulților, cu privire la consecințele pe care le are apelarea nejustificată a Numărului Unic pentru Apeluri de Urgență 112.

IMG-20220225-WA0005-300x225 Campanie de informare - ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!" (FOTO)IMG-20220225-WA0004-300x138 Campanie de informare - ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!" (FOTO)

,,Gândește! Nu este o glumă! Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!” – acestea sunt mesajele campaniei, prin care oamenii legii atrag atentia cu privire la consecințele legale dar și psiho-sociale ale unor asemenea fapte.

Această temă preventivă a fost abordată în cadrul unor activități nonformale, prin utilizarea de materiale de prezentare (filme preventive) adaptate nivelului de înțelegere al grupului țintă, pe grupe de vârstă.

IMG-20220225-WA0006-300x225 Campanie de informare - ,,Apelul fals la 112 se pedepsește! Sună responsabil!" (FOTO)

Rețete culinare: Hamburgeri de casă cu legume la grătar

Hamburgeri de casă cu legume la grătar

INGREDIENTE

Chiftele
  •  1 kg carne de vită tocată (care să conțină aproximativ un sfert grăsime)
  •  20 g sare
  •  5 g piper
  •  3 g boia dulce sau iute (după gust)
  •  5 g cimbru
Legume la grătar
  •  2 ardei grași roșii mari
  •  1 dovlecel mare
  •  sare și piper după gust
  •  ulei de măsline
Asamblare
  •  6 chifle
  •  6 foi de salată verde
  •  sosuri după gust

MOD DE PREPARARE

Hamburgerii sunt populari în întreaga lumea, fiind unul dintre cele mai îndrăgite feluri de mâncare pentru persoanele care consumă carne.

Există un număr incomensurabil de rețete de hamburgeri, atât în restaurante, cât și în cărțile de bucate – poți face inclusiv hamburgeri vegetarieni, dacă regimul tău nu include carne. Însă un hamburger clasic de vită rămâne varianta cea mai populară, pe care mulți oameni o preferă.

Termenul de hamburger este originar din orașul Hamburg, din Germania. În timp, a fost prescurtat la burger. Poate fi făcut dintr-o varietate de ingrediente: vită, bivoliță, porc, pui, curcan, miel, pește sau legume.

Iată cum poți pregăti un hamburger de casă delicios, din carne de vită și cu legume la grătar. Rețeta este perfectă pentru a fi făcută cu toată familia:

  • Carnea tocată se amestecă bine cu condimentele, frământând timp de 10 minute, pentru a omogeniza totul foarte bine.
  • Se formează chiftele cu diametrul de aproximativ 10-12 centimetri și maxim un centimetru grosime, pe care le punem pe o farfurie.
  • Chiftelele astfel formate se acoperă cu o folie alimentară și se lasă deoparte cât pregătim legumele la grătar.
  • Se taie ardeiul și dovlecelul în felii lungi și potrivit de late.
  • Se așază pe o tigaie de tip grătar încinsă, se ung cu puțin ulei de măsline pe ambele părți și se presară cu sare și piper după gust.
  • Se lasă pe fiecare parte, până se rumenesc.
  • Legumele scoase de pe grătar se pun într-un vas separat și peste ele se poate tăia oregano proaspăt, dacă ai un ghiveci în casă.
  • Chiflele se taie în jumătate și se pun în cuptorul preîncălzit timp de 5 minute.
  • Între timp, gătim carnea. Într-o tigaie cu ulei ușor încins, se prăjesc chiftelele pe ambele părți, timp de 2-3 minute.
  • Peste prima jumătate a chiflelor rumenite în cuptor punem un sos la alegere – cum ar fi maioneză cu usturoi.
  • Punem dovleceii copți, apoi carnea, urmând să punem salata verde, ardeiul copt și un alt sos la alegere.
  • Hamburgerul de casă se servește cald, cu cartofi prăjiți, conform reteteunica.ro.
Se vor înființa secții de fotbal și handbal în comuna Căianu Mic, în parteneriat cu Gloria și Consiliul Județean

Paul Știr a anunțat că împreună cu Kecskes Simionca Tiberiu-Ciprian, vicepreședintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și Cosma Vasile Eugen, director al Clubului Sportiv Gloria Bistrița 2018 se vor pune bazele unui parteneriat pentru înființarea unor secții de FOTBAL și HANDBAL, în comuna Căianu Mic.

,,În perioada următoare vom demara procedurile de selecție în vederea formării grupelor de copii și juniori la FOTBAL și HANDBAL!
Acest proiect se adresează tuturor copilașilor și tinerilor din comuna noastră! Antrenamentele se vor desfășura pe plan local, pe terenurile de sport din localitățile Dobric și Căianu Mare, precum și în sala de sport din Căianu Mic!
Toți copiii și tinerii selecționați, atât la fotbal, cât și la handbal, vor fi legitimați la Clubul Sportiv Gloria Bistrița 2018!
Mulțumesc Consiliului Județean Bistrița-Năsăud și Clubului Sportiv Gloria Bistrița 2018, pentru concretizarea acestui parteneriat cu Primăria Căianu Mic, parteneriat atât de necesar pentru practicarea sportului pe plan local, județean și nu numai!”, a transmis Paul Știr.
274071089_5006140052779763_5564608272646132200_n Se vor înființa secții de fotbal și handbal în comuna Căianu Mic, în parteneriat cu Gloria și Consiliul Județean